Bulharsko Primorsko

Primorsko leží 55km jižně od Burgasu na malém poloostrově u pobřeží Černého moře na úpatí Strandských vrchů a patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější letoviska v oblasti Černého moře a tedy i Bulharska. V posledních letech prošlo velkou proměnou az původně malé rybářské vesničky se stalo město s rušnou výstavbou. Primorsko se dělí na dvě části na staré a nové město a obklopují ho dvě rozsáhlé pláže – severní a jižní. Jižní pláž je svým pozvolným vstupem do moře vyhledávána především rodinami s dětmi. Jižní pláž nabízí různé atrakce a sportovní vyžití jako tobogány, parasailing (lety na padáku), kurzy potápění vedené profesionály, rogalo, plážový volejbal, vodní skútry, jízda na banánu nebo například trampolíny pro děti. Naopak severní pláž není příliš zalidněná a nabízí živější moře s vlnami. Můžeme z ní vidět chráněnou přírodní rezervaci Perla, kterou představují písečné duny, zarostlé několika vysychajícimi rostlinami. Pláže jsou vhodné pro neplavce i malé děti. Centrum letoviska tvoří hlavní třída, na které se nachází nespočet obchůdků, stánků, restaurací, kaváren, barů a diskoték. Primorsko je oblíbenou destinací českých a slovenský turistů a zejména pro mladé lidi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bulharsko, Cestování a dovolená se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 komentářů u Bulharsko Primorsko

 1. Kuba napsal:

  Dobrý den všem, chtěl bych přispět k diskuzi na tomto fóru mou zkušeností s Bulharskem, Primorskem. Uvažujete o dovolené v Bulharsku? Tak si přečtěte následující řádky. Určitě toto místo nedoporučuji. Už při četbě některých lidí tady na fóru, zůstává můj rozum stát, nevím jak někdo může napsat BYLA TO PERFEKTNÍ DOVOLENÁ, načež za chvíli napíše PENÍZE SMĚNIT VE SMĚNÁRNĚ NEMŮŽETE, OKRADOU VÁS…
  Během naší dovolené se mi stalo tolik věcí, že tohle už není náhoda, tohle je jedno z nejhorších míst v Evropě!!! Všechny tyto události se nám staly, nešpiním nikoho, píšu fakta.
  1. Bulhaři jsou mistři v zákaznickém servisu, na informacích se s vámi baví jako u nás kdysi za komančů: co tu chcete, co otravujete. Vy jste turisti, běžte se opalovat a neotravujte. Když jsem něco potřeboval od delegátky (samozřejmě Bulharky) tak mi řekla, tak to vám stačí a teď nás nechte, máme tu poradu. Lidově řečeno mě poslala do hajzlu.
  2. Druhý šok nastal v restauraci, kdy přinesli mojí manželce jídlo a já se na ni deset minut díval jak jí, poté donesli jídlo i mě. Takto to dělali u jiného stolu, kde seděla rodina s děckama. To jsou ale jen titulky, když jsem viděl, jak číšník nosí jídlo hostům, měl cigáro v ruce!!!! Nechápal jsem.
  3. Podobný cigaretový incident se nám stal v Primorsku v aquaparku, kde v dětském bazénu byl plavčík, který hlídal malé děti u klouzačky, nebo lépe řečeno přímo na ní. Hádejte co měl v hubě…ano hulil jednu za druhou. Na větší klouzačce byl další super plavčík. Jeho úkolem bylo lidi, kteří seděli na kruhu „posunout“ dolů. Ten člověk do těch kruhů a lidí kopal. Překvapilo, mě, že to těm lidem nevadí.
  4. Velice překvapující bylo, když mi na pokoji na hotelu dali krásnou varovnou ceduli, že když si na pokoj přinesu jakékoliv pití, jídlo, tak mě pokutují 85 eury! Věřím, že spousta vyplašených Čechů toto šikanování respektuje.
  5. Teď ale čtěte pozorně a dobře. Když jsme s manželkou chtěli vyměnit eura ve směnárně, chtěli nás okrást o 50 euro. Bylo to velice nepříjemné, protože jsem si pak všiml, že ti směnárníci vypadají jak mafiáni z čítanky. Nejhorší bylo, že jsem požádal moji ženu, ať jde na policii. Mezitím mi po cca. 30 minutách peníze vrátili. Ale moje žena hledala policajty. Já jsem se vydal hledat ji. Žena mezitím přišla ke směnárně, kde jsem už nebyl a směnárenská mafie ji posunky ukazovala že mě podřízly. Když přijely ke směnárně policajti, ti byli největší kamarádi s mafiány ze směnárny, tak chtěli moji manželku někam odvést, kdo ví kam. Žena udělala nejlepší věc svého života, utekla. Naštěstí jsme se potkali po cca. 10 minutách. Manželka se klepala ještě cca. 20 minut!!! Opakuji klepala. Poté nechtěla vůbec vylézt pomalu z pokoje. Trochu mi to připomíná, teď z odstupem času, film 96 hodin……
  6. Další super zážitek nás čekal při odjezdu domů. Autobus CK Alexandria pro nás přijel, ale nešla mu klima. V autobuse bylo cca. 60 stupňů. Lidi samozřejmě z toho nadšeni nebyli a logicky nadávali. Bulharská delegátka po chvíli řekla krásnou větu: KOMU SE TADY NELÍBÍ, TAK TOMU MŮŽEME ZASTAVIT A NA LETIŠTĚ SI DOJDE SÁM. Natož někdo zezadu řekl TOHLE NEŘÍKEJ DVAKRÁT!
  7. Když už jsme chtěli být doma z tohoto pekla, tak jsme na letišti v Burgasu čekali na let z Brna 4 hodiny. Nakonec jsme ale odletěli a doma v Ostravě-Mošnově cca. 20 lidí (řešila to i policie letištní i PČR) zjistilo, že mají procvikané zámky na kufrech. Všichni co měli zámky, tak měli prošmejděné kufry. Chlapci v Burgasu měli dostatek času při našem zpoždění proklepnout naše kufru.

  Závěrem. Je spousta Čechů, kterým se naopak Bulharsko líbí a mají s ním výbornou zkušenost. Nám se během 7 dnů, stalo nespočet událostí, které mě přesvědčili, že Bulharsko jako místo dovolené nezvolím ani ve špatném snu. Jak já říkám, vše je o lidech, a ti jsou v Bulharsku příšerní. Byl jsem v Austrálii, procestoval jsem půl Evropy, ale tohle jsem ještě nezažil. Jak říkám, tam bych nejel ani za trest…..

  • Jitra napsal:

   Já letím do Bulharska poprvé, takže uvidím. Doufám, že nebudu mít takové problémy jako vy a dovolenou si vychutnám.

  • Haňiťa napsal:

   Tak příště seď doma .

   • MalkusM napsal:

    Panebože, tohle může napsat jen puťka domácí… btw. Díky za recenzi, tohle ještě víc utvrdilo moje mínění o dovolené v Bulharsku. Nikdy

    • akrim napsal:

     Diskuze o Bulharsku jsou různé. I já mám svou zkušenost. Jezdím do Primorska již mnoho let a jsem ráda, že si mohu užívat svou dovolenou právě tady. Lidé jsou zde veskrze příjemní. Naše zkušenost je výborná, v restauracích si musíte sice říci, že chcete jíst společně a že chcete vše najednou – hranolky a hlavní jídlo, ale to jen proto, že jestli si někdo z Vás všiml, mají jinou kulturu posezení v restauraci. Jako první si oni dávají rakijku a salátek nebo ajran, posedí, pozobou, poté si objednají nějaká jídla a to, že mají hranolky, hlavní chod a další objednaná jídla přinesená zvlášť, jim vůbec nedělá žádné starosti, protože oni zobou celý večer a mnohdy to mají už studené. Na závěr zakončují pivem a také něčím sladkým. Máme dost známých, se kterými se setkáváme, jsou dobrosrdeční a pohostinní. To, že je na pláži nepořádek – vajgly a podobně – no vemte se za srdce – není to náhodou po nás turistech? Upozorňuji, my si po sobě nejen uklidíme, ale uděláme si pořádek i okolo sebe. Co se týká parkování – je to složité, zastavěný poloostrov nenafouknete. My máme parkování zajištěno u domácího, tak jako každý jeho turista. Jinak moře je super a hurá letos znovu. Jo každý má jiné nároky, naše ubytování je super, rodinné čisté a super domácí. http://dum-gosevi.webnode.cz/.
     Možná si je potřeba najít i dobré ubytování a to se nám po několika výměnách povedlo :-))). Přeji všem krásnou dovolenou

  • Kristýna napsal:

   Dobrý den,
   tak já se tedy taky přidávám i když je to starý příspěvek. My letos do Bulharska jedeme po 5. Čtyřikrát jsme byli s CK Alexandria a musím říct, že lepší přístup jsem nikdy nezažila. Většinou mladý kolektiv(český – žádné bulharky!), velmi ochotný! Což nemůžu říct třeba o cestovce FiroTour (s tou jsem zažila místo dovolené peklo). Dále k čemu bych se vyjádřila… Nebyla jsem v jediné restauraci, a že jsme jich už prošli většinu, kde bych dostala jídlo jen já a ostatní se na mě koukali. Naopak většinou jsme ani nečekali dlouho, což mě mile překvapilo. Další váš problém se směnárnou. Už na začátku dovolené respektive ještě v pokynech co přišli před dovolenou psali, že je nebezpečné měnit ve směnárně, která není označená přímo samolepkou alexandria. Jak píšu byla jsem zde čtyřikrát a nikdy nás nikdo neokradl ani o leva. Naopak byli velmi vstřícní a dávali nám i doklad. Takže letos mě dovolená do Primorska čeká po páté a nemůžu se dočkat 🙂

 2. Bulhar napsal:

  Na zloděje každopádně pozor. Ale nezapomeňte na klasickou hlášku „kdo se bojí, nesmí do lesa“ že, jo? 😉

 3. tina napsal:

  Kuba popsal svůj strastiplný pobyt,věřím že to v něm ponechalo špatné pocity,ale já jsem s rodinou byla v Bulharsku 4x a vlastně nevím o žádné špatné zkušenosti.Akorát ty všudypřítomné cigarety-to nám také vadilo.Zaráží mě,že byli s cestovkou a přesto šli do směnárny-co já vím,tak pokaždé nás delegáti upozornovali at si peníze vymeníme bud přímo u nich-měli vždy leva s sebou anebo zajdem do banky,směnárny nedoporučují a už vůbec ne ty pouliční.My si pobyt vždy užíváme,bereme to že jsme tam jen na návštěvě a mohu říct,že se nám nikdy nic neztratilo-a´t už na pláži nebo v hotelu.A zkuste si u nás nechat na koupališti věci na dece bez dozoru-jak dlouho tam asi vydrží?Navštívili jsme i další jižní země-Turecko,Krétu,jižní Francii atd.ale že bych se v Bulharsku oproti těmto zemím cítila hůř tak to ne.Asi bude platit motto-jaký si to uděláš-takový to máš!

 4. Alžběta napsal:

  Jezdíme do Bulharska(ČernoromecČernomorec) 4 rokem a jsme velmi spokojený,letos tam jedeme zase a už se moc těšíme.

 5. Alžběta napsal:

  Mělo tam být Černomorec

 6. fulda napsal:

  bohuzial aj ja mam velmi zle skusenosti z primorska – neskutocne problemy s parkovanim vozidiel- bulharom staci vybrat za ubytovanie a parkovat mozte kludne na platenom ( nie strazenom) parkovisku kilometer od ubytovania. a konecna ak sa tam ukazete na nejakom lepsiom vozidle to zacne na vas polovacka ako vybrat peniaze – primorska policia je urcite vyskolena ako polovypalnicka skupina. domaci jazdia ako chcu opity do protismeru bez svetiel ( v noci) a pohoda no slovakom a cechom to spocitaju a dokonca mojho kamarata navliekli do niecoho co sa nestalo bol si v kufri pre penazenku a oni ho odvliekli na policiu ze pil a ze jazdil pod vplivom – vozidlo bolo odparkovane a zacaly problemy. zlate grecko abo spanielsko bulharsky bordel ani zadarmo. preco maju v tejto sezone doteraz o polovicu menej rekreantov ako pred 4- mi rokmi?

 7. Týna napsal:

  Primorsko už nikdy! Otřesný zážitek z dovolené v Primorsku jsem zažila s rodinou toto léto 2014. Pominu-li auta parkující na chodnících, mimochodem chodníky jsou v tak špatném stavu, že když po nich jdete musíte si dávat velký pozor kam šlápnete abyste neupadli, pominu-li otřesnou situaci se záchody na pláži a nebo v restauracích, kde ve velké většině je pouze 1 záchod pro všechny, pominu-li otevřené smradlavé kontejnery s odpadky, nemohu pominout pláž, jelikož to je ten důvod proč vyrážíme za mořem. Nejsem žádný rozmazlenec, ale co je moc toho je moc. Do Primorska vyráží stále více a více chudší klientely, říkejme jim třeba „méně nároční turisté“. Tato skupina lidí prudí ostatní turisty den co den na pláži svým primitivizmem. Okupují totiž 2 plážové bary a nechávají si zahrát svojí hudební produkci, která se skládá ze samých sprosťáren a to tak nahlas, že to nelze poslouchat jen se špunty v uších. Někdo by mohl namítnout jít tedy o kus dál, ale není úniku, jelikož z leva je pláž úzká a slunečníky narvané moc blízko u sebe a zprava už stabilní slunečníky nejsou. Ano na těchto dvou místech pak máte klid, ovšem za tu cenu, že buď jste deka na dece a nebo riskujete, že když se něco stane, plavčík zde není. No vypadá to asi takhle: kolem poledne „hosté“ dojdou na tyto 2 bary kde z velkých reprobeden to řve už celý den. Děti se diví, rodiče jsou v rozpacích, pro všechny slunný lidi tupé, trapné, ohlušující a nechutné! Šanci si stěžovat nemáte, protože to individum ci si říká barman a je pod vlivem na vás vůbec nereaguje asi je už hluché! Mimochodem jsem si a nejen já také všimla, že se bohatší klientela nějak z Primorska vytratila, zato přibyla ta chudší, která hospodářský rozmach rozhodně do Primorska nepřinese. Myslím si a je to jenom můj názor, že z Primorska se stane urousané městečko s prázdnými hotely, zato s plnými pláž. bary opilců. Příští rok dáváme asi Řecko, tam se totiž autobusy z našich zeměpisných šířek nedokodrcají.

 8. Andrea napsal:

  Dobrý den , chtěla bych se přidat ke komentářům ohledně Primorska. Před několika hodinami jsem se z Primorska vrátila. Před 15 lety jsem byla v Kitenu a musím konstatovat, že kromě toho, že zákusky již neprodávají na ulici přímo z táců, ale mají v lednidnicích, se tam nic nezměnilo. Ubytování v soukromí bylo čistě, paní domácí velmi příjemná, ale…… veškerý ruch z ulice….hluk od aut celou noc, opilci, diskotéky, ohňostroje přímo před domem ( to jsem absolutně nechápala, bez ohledu na chodící lidí, zaparkovaná auta ohňostroj jak o vánocích!!), hlučnost bulharů byla naprosto bezohledná na ostatní ubytované hosty. Jako každý člověk i já jsem si chtěla na dovolené odpočinout, ale bohužel na plážích byl takový hluk jak na velké párty. Hudbu mám velice ráda, ale tohle bylo i na mě moc. Slovenský rapp s patřičnou dávkou vulgárních slov byla dávka!! Klid na pláži prostě za celý týden nebyl. Co se týká čistoty pláže…..masakr!! Dorazilo mě když chtěli na pláži za WC 0,50 leva!! Nechápala jsem za co?? Přeplněné koše, popelnice, rozbité sklo na ulicích…..nikoho to tam netrápí, taková špína a bordel, no mazec. Restaurace … jestli se to tak dá nazvat….byl pro mě jako kuchaře zlý sen. Jediné co nikdy nezkazili byl šopský salát, ale ostatní rádoby evropské jídlo byla pohroma. Jídelní lístky přeloženy Googlem nedávaly leckdy smysl např. vepřové maso v zahradnictví. Na druhou stranu jejich domácí kuchyně byla výborná. Kdyby se jí drželi bylo by určitě i více spokojených zákazníků. Maso typu steak nebo řízek připravit absolutně neumí a rybu!!….. jsem dostala spálenou na uhel. Na všech ulicích je nechutný smrad z pečení kuřat a všech těch fast foodu. Projela jsem velký kus pobřeží Chorvatska, byla jsem v Tunisu a na Krétě, ale takový nepříjemný pocit z dovolené jako jsem si přivezla z Primorska mě ubezpečil o tom, že do téhle země už nikdo nedostane.

 9. Dobrý den všem tady, zdravím z Bulharska, z městečka Carevo na jihu, provozuji rodinný penzion těsně u moře, pokud plánujete dovolenou na rok 2015, bude vás i víc a nebo jste 2 i 3 rodiny či parta přátel nebo kamarádů, ráda vás uvidím a ubytuji. Moře teplé, čisté a klidné, hlavně v průběhu června-července-srpna. Carevo má všechno, co je potřeba mít po ruce, spoustu obchodů, banka, pošta, bankomat i menší supermarket, kde je skutečně levně. Pokud budete mít chviličku, koukněte se i na můj web: http://snezanka.webnode.cz/. Přeji příjemný konec roku 2014 a krásnou sezónu 2015. Sněžanka.

 10. petr napsal:

  Ahoj. Ja uz jezdim do Primorska od roku 2000 kazdy rok a nikdy se mi tam nic nestalo. Jezdim tam autem a jsem spokojenej. Cesta supr. Jezdim pres Srbsko nadherna cesta. Urcite je to lepsi nez v Chorvatsku. Levnejsi bydleni jidlo supr lidi supr sluzby supr.

 11. BB napsal:

  Ja ted z Primorska prijela a musim tedy rict, ze uz me tam nikdy nikdo nedostane. Zrejme jsem narocnejsi dovolenkar, nez jsem si myslela, ale vazne me neuspokoji mesto ktere je naprosto o nicem, samy bar prervavajici bar naproti, preplnene ulice, preplnene plaze, urvane bary na plazich… Musim rict, ze jsem docela zcestovala, ale tohle jsem jeste nevidela. Nejhorsi ale bylo neuveritelne mnozstvi Cechu s Slovaku. Jedine, co se mi na Primorsku libilo bylo krasne more. Primorsko nikdy vice, neni tam nic zajimaveho a navic si tam ani neodpocinete, o kuchyni snad ani nemluvim… Pokud jste ovsem milovnici revu, smradu, hluku a bordelu, je dovolena v Primorsku pro vas jako stvorena…

 12. Zdeněk napsal:

  Chtěl bych přispět a varovat lidi : Primorsko, Penzion ELI . Nikdy více !! a to myslím naprosto vážně. Nechápu to, jak zde někteří píši, že majitelé byli vstřícní a snad i mluvili česky…majitel je muž a nikdy s námi nepřišel do styku, jeho manželka se jen usmívala a nikdy také žádný kontakt. Jen seděli před Penzionem, zamračené obličeje a ani neodpovídali na pozdravy. Nejhorší dojem byla pokojská, ubrblaná, stále pronášela nějaké Bulharské řeči, kterým nikdo nerozuměl, permanentně protivný obličej a uměla jen Bulharsky.

  Ubytování
  Těšili jsme se na dovolenou, protože jsme měli za to, že s cestovní kanceláři Alexandria to bude dovolená na úrovni. Dovolená má být odpočinkem a nikoliv utrpením. Vrátili jsme se však značně znechuceni, rozladěni a v nepohodě.

  Zájezd v ceně 28.000 Kč, kde ubytování bylo pro 2 osoby ve velmi malém pokoji cca 2 x 2.5m, který byl dle našeho názoru původně určen pro 1 osobu, čemuž odpovídalo i vybavení pokoje. Ubytování bylo v 1.patře penzionu ELI, s výhledem do dvora na úrovni střech okolních pergol a přístřešků, ze kterých po celou dobu sálalo horko přímo do pokoje, který se nedal vyvětrat. Taktéž balkon patřící k pokoji byl bez jakýchkoliv zábran proti slunci. Žádný slunečník či jiná zábrana. Pokoj neměl klimatizaci a to ani takovou, která by se dala přikoupit za příplatek. Pobyt v takové místnosti, kde je ráno horko, přes den horko a večer dusno, byl ubíjející. Po pár dnech pobytu jsme požádali „naši“ delegátku o výměnu pokoje. Marně. Zdůvodnění : výměna není možná ! Musíme přitom podotknout, že 2 ženy z našeho turnusu ubytované původně s námi v ELI, výměnu dostali.

  Měli jsme za to, že když cestujeme s kvalitní a věhlasnou CK tak že, tomu bude odpovídat i úroveň ubytování a služeb. V penzionu ELI bylo však vše na úrovni před 25 roky. Penzion bez jakékoliv recepce, bez klimatizace a možnosti si klimatizaci připlatit, bez toho, že by nám byl nabídnut alespoň ventilátor, slunečník na balkon apod. NIC ! Uvařte se ve vlastním potu ! Penzion, kde toaletní papír jsme si vlastně vydobyli až po 6 dnech, taktéž chyběly osušky a měli jsme jen 2 malé ručníky a to po celou délku pobytu. První výměna ručníků proběhla až po 6 dnech a to tak, že jsme museli vyhledat někoho, kdo toto má na starosti a dát jí přímo do rukou k výměně 6 dnů používané ručníky. Povlečení vyměněno poprvé až po 6.dnech.

  V Bulharsku jsme byli již po několikáté s jinými CK a za výrazně nižší ceny, ale něco takového jsme skutečně ještě nezažili. Klient až na posledním místě ! Zaplať a drž hubu ! Nechápu.

  Strava
  Stravovali jsme se v různých restauracích, našli jsme levné, chutné a kvalitní jídlo ve velmi dobré restauraci, kde jsme vyzkoušeli vše , co nabízeli. A opravdu levně, např. 3 karbanátky 330 gr.se salátem 3.30 LEVA. Totéž venku v kiosku 2 x karbanátek 200gr.s chlebem, cena 14 LEVA !!. Stravování venku v kioscích nedoporučuji, protože za poslední 3 roky Bulhaři podražili a to řádně a odrbávají klienty. Počeštili se ! Palačinky, jaké jsme jedli např.v r.2013 si už lze nechat jen zdát. Ty letošní byly chudé na vše, co si do nich poručíte. Taktéž Gyros, to je kapitola sama pro sebe, vesměs málo masa a hranolků a v gyrosu hlavně natlačeno hodně zeleniny, aby vypadal XXL za 4.5 -5.5 Leva.

  Služby hotelu
  Služby penzionu ? NULA, nic, ani nemá recepci. Pokoj neměl klimatizaci a to ani takovou, která by se dala přikoupit za příplatek a ani to, že by nám dali slunečník na balkon či alespoň ventilátor do pokoje. NIC.. Pobyt v takové místnosti, kde je ráno horko, přes den horko a večer dusno, byl ubíjející ! Uvařte se ve vlastním potu ! Penzion, kde toaletní papír jsme si vlastně vydobyli až po 6 dnech, taktéž chyběly osušky a měli jsme jen 2 malé ručníky a to po celou délku pobytu. První výměna ručníků proběhla až po 6 dnech a to tak, že jsme museli vyhledat někoho, kdo toto má na starosti a dát jí přímo do rukou k výměně 6 dnů používané ručníky. Povlečení vyměněno poprvé až po 6.dnech. Hnus !

  Pláž
  Pláže spokojenost, jak jižní cca 15min.chůze přes střed města, tak severní 5 minut od penzionu. Pláže ovšem už v červnu hodně plné a zejména severní, úzká pláž , vyloženě stále přeplněná. Je to tím, že Bulharsko se stává pro klienty bezpečnějším, než v souč.době Turecko, Egypt apod. Na jižní pláži je to mnohem lepší, vždy jsme našli místo bez problémů, jižní je širší, delší, není to v tom prostoru tak přecpané slunečníky, jak severní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *