Bulharsko – informace, které se budou hodit

Pokud se chystáte i v roce 2013 na dovolenou a rádi jezdíte do Chorvatska, pak zkuste popřemýšlet nad drobnou změnou. Co třeba Bulharsko? Následující řádky Vám trochu přiblíží, co od takové dovolené očekávat.

bulharsko-kiten-1

Všeobecné informace

Zeměpisná poloha

Bulharsko leží v jihovýchodní Evropě a je součástí BalkánuSousedí se zeměmi: Rumunsko , Srbsko, Makedonie, Řecko a TureckoVýchodní pobřeží Bulharska tvoří Černomořské pobřeží .

zlaté písky

Členění

Povrch země se dá charakterizovat rozsáhlým pohořím Balkán a nížinami na sever i na jih od zmíněného pohoří.

Rozloha

110 994 kilometrů čtverečních.

Počet obyvatel

8 800 000 obyvatel.

Složení obyvatelstva

Většinu obyvatelstva tvoří Bulhaři, ale silnou menšinu představují Turci. Velkou část obyvatelstva tvoří ateisté, menší část pravoslavní věřící a muslimové.

bulharsko zlaté písky

Hlavní město

Hlavní město Bulharska je Sofia.

Jména

LEV – bulharský lev.

Historie

I když se historie Bulharska spojuje převážně s tureckým vlivem, kulturní kořeny sahají až do dob Římské říše. V té době se dnešní území Bulharska stalo římskou provincií. Samotný vznik Bulharska se udává v 7. století. Podle dostupných pramenů bylo obyvatelstvo smíšené. Část byla slovanská a část pocházela z Asie. V 11. století si Bulharsko podmanila Byzanc a od konce 14. století patřilo Bulharsko Turkům celých pět století. Možná i proto se Bulharsko v období středověku nestalo krajinou, kde by rostly hrady a zámky, tak jako tomu bylo ve střední Evropě. Odpor vůči turecké nadvládě završilo až počátkem 20. století, kdy se Bulharsko osamostatnilo. Dlouho se však z nezávislosti netěšilo a ještě před 1. světovou válkou se spojilo s okolními státy proti Turecku . Po nevhodné politice ztratilo část svého území ve sporu se svými spojenci. Po 1. a později i po 2. světové válce se Bulharsko muselo znovu vzdát části svého území. Zařazení Bulharska do východního bloku znamenalo pro zemi zastavení ekonomického vývoje a až revoluční období na sklonku 20. století umožnilo nástup reforem a změny orientace. Dnes se Bulharsko stará o své rekreační střediska av posledních letech si systematicky buduje odvětví cestovní ruch.

bulharsko sluneční pobřeží

Turistické informace

 • Víza do Bulharska nejsou nutné.
 • Očkování v Bulharsku také není nutné.
 • Vzdálenost – Letecky přibližně 2 a půl hodiny.

Bezpečnost

Bulharsko patří mezi země, jejichž životní úroveň neumožňuje širokým vrstvám obyvatelstva vysoký standard. Proto je vhodné zachovávat opatrnost. Bezpečnost se postupně dostává na vyšší úroveň.

Zdravotnictví

Zdravotnictví není na dostatečně vysoké úrovni. Turistům doporučujeme uzavřít zdravotní pojištění a pro jistotu si ověřit, kde může být poskytnuta první pomoc, případně další zdravotní péče. V rekreačních oblastech se situace v posledních letech zlepšila.

bulharsko primorsko

Turistická sezóna

Bulharsko má vytvořeny dobré podmínky pro turisty na pobřeží Černého moře , proto většina svou dovolenou plánuje v letních měsících. Pro turisty vyhledávající horskou turistiku, či horolezecké túry, je výhodné navštívit Bulharsko během jara a podzimu. Historické památky z římských dob se dají navštívit od jara do podzimu.

Obchody, banky, směnárny

Obchodní síť se zlepšila především v turistických centrech a ve větších městech. V menších městech je zásobování stále na nižší úrovni. Výměnu valut doporučujeme realizovat v bankách. Hotely v Bulharsku jsou rozděleny do 5-ti kategorií. Od * až po ***** hotely.

Jazyk

Úředním jazykem je bulharský jazyk. Dnes se s mladými lidmi dá dorozumět anglicky nebo německy.

Počasí

Pobřeží Bulharska má středomořské podnebí. To znamená, že léta jsou suché a zimy mírné. Zbytek Bulharska má směrem na severozápad víc kontinentální klima. To se projevuje studenými zimami a horkými léty.

Průměrné teploty vzduchu se v Bulharsku pohybují v lednu okolo nula stupňů av červenci vystupují na 21 až 24 stupňů Celsia.

Bulharské pláže

Pláže v Bulharsku jsou široké několik desítek metrů a dlouhé i několik kilometrů. Pláže jsou písečné a přístup do moře bývá postupný a mírný, který je vhodný pro rodiny s dětmi nebo seniory. Na větších plážích je obvykle plavčík, který dohlíží na bezepečnosť. Hotelové pláže jsou již v ceně pobytu, nebo dovolené av případě, že byste chtěli odpočívat pod slunečníkem na jiné pláži, tak tady jsou slunečníky už za poplatek. Přímo na pláži můžete využít služeb, jako nápoje, občerstvení za dostupné ceny.

Osobnosti

 • Christo Botev, Ivan vazů, Jordan řadička, Blago Dimitrova, Georgi Markov – spisovatelé
 • Zachariáš Žandov, Ljudmil Stajkov – filmoví režiséři
 • Christina Morfovová, Todor Mazara, Dimitar Christov – operní zpěváci
 • Georgi Baev, Dora Bonevová – malíři
 • Georgi Čapkanov, Valentin Starčev – sochaři

Památky, výlety a atrakce v Bulharsku

 • Bulharsko nemá takové množství pamětihodností jako okolní země, ale přesto se zde zachovaly památky z římských dob. Zajímavé pozůstatky se nacházejí ve městě Plovdiv .
 • Sofia
  • Národní divadlo z r.. 1907
  • Národní palác kultury
  • Katedrála Alexandra Něvského
  • Bojana – předměstí Sofie – kostel z 11. století s nádhernými sakrálními malbami
 • Zlaté písky u Varny – tradiční přímořské středisko. Ve středisku je nově vybudovaný aquapark Aquapolis , který nabízí skutečně obrovské množství tobogánů, skluzavek, bazénů. Jde o park rozsáhlého typu, kde celodenní návštěva je nejlepším řešením pro celou rodinu. Dá se tu najíst, odpočinout si a pobavit se na bláznivých atrakcích. Otevřený je od 10:00 do 18:00.
 • Šumen – monument skalní reliéf tzv.. Maďarského jezdce Mešita z 18. století
 • Srebarna – pro milovníky přírody je úžasnou atrakcí biosfériská rezervace, která leží kolem Srebarnského jezera v dunajské deltě. Žijí zde ojedinělé bahenní a vodní ptáci.
 • Burgas – město s největším mořským přístavem v Bulharsku. Burgas patří mezi města s bohatou historií. Je staré přes dva tisíce let.
 • Varna – krásné město s památkami z Římské a Byzantské říše, delfinárium
 • Nesebar (Nessebar) – starobylé město se specifickou architekturou. Patří k nejstarším městům v Evropě.Mnozí návštěvníci říkají, že město je takové zajímavé, jakoby bylo ono samo muzeem. Nessebar je zapsán v seznamu památek UNESCO.
 • Madara – reliéf jezdce vytesán na skalní stěně pochází ze dne 8. století.
 • Ropotamo – přírodní rezervace. Náštevníci tu obdivují různé druhy ptactva a želvy.
 • Národní park Pirin – se nachází v jihovýchodním Bulharsku. Patří mezi mimořádně zajímavé národní parky s pestrou flórou a faunou. Žije zde množství divokých zvířat: vlci, medvědi, jezevci, lišky. Přírodu krášlí jezírka a vodopády.
 • Nejvyšší hora: Musala – 2.925 metrů nad mořem
 • Bulharsko je zemí růží. Mezi zvláštní místa, která stojí za návštěvu patří Údolí růží. V květnu a začátkem června se zde koná festival růží. Zúčastnil se ho hlavně města Razanluku a Karlovo. Růže se využívají hlavně v kosmetickém průmyslu.

Mezi nejznámější dovolenkové střediska Bulharska patří:

Zlaté písky – středisko je známé svými krásnými písečnými plážemi. Atrakcí pro děti i dospělé jsou bazény s tobogány. Nachází se zde nově vybudovaný aquapark Aquapolis. Zlaté písky mají Modrou vlajku za čistotu mořské vody. V tomto středisku je dostatek viachviezdičkových hotelů. 

Slunečné pobřeží – krásné dlouhé a široké pláže nabízejí bohatý výběr vodních sportů. Slunečné pobřeží nabízí návštěvníkům Action aquapark.Středisko je situováno v půlkruhový zálivu nedaleko malebného městečka Nesebaru. Středisko nabízí množství kvalitních hotelů. Mezi oblíbené patří: hotel Iberostar Tiara Beach, hotel Carolina Beach, hotel Paradise Beach, hotel Grenada, hotel Kotva, hotel Black Sea. 

Primorsko – krásné pláže s bílým pískem jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Oblíbeným hotelem je hotel Opal. 

Pomorie – krásná dlouhá pláž má díky léčivému bahnu a železitých písku velký význam i pro lidi, kteří chtějí spojit příjemnou dovolenou s léčením zdravotních obtíží. 

Kiten – malé městečko Kiten je velmi oblíbeným letoviskem. Leží asi 45 km jižně od Burgasu. Zvláštní vůni mu dodávají borové lesy. Návštěvníci zde mohou odpočívat na krásných písečných plážích se skalními zákoutími. Díky skalám si zde na své přijdou i milovníci šnorchlování. Sympatické hotely jsou: hotel Lotos, hotel Onyx. 

Sozopol – pokud máte chuť na historické památky, rozhodně navštivte Sozopol, kde dodnes přetrvávají tradiční dřevěné domky a památky z doby helénské. Sozopol se chlubí Modrou vlajkou za čistotu mořské vody a nabízí krásné písečné pláže. 

Albena – středisko v blízkosti letiště u Varny náleží mezi nové komplexně vybudováno letoviska.Má sedm kilometrů dlouhou písečnou pláž. Pyšní se modrou vlajkou za čistotu vody. Středisko má dobré sportovní možnosti a bohatý noční život. Mnoho troj a čtyřhvězdičkových hotelů stojí rovnou na pláži. 

Nesebar – pokud vás kromě moře láká i architektura a stylová romantika večerů, tak Nesebar je tím pravým místem pro vaši dovolenou. Úzké uličky města mají nezaměnitelnou atmosféru. Ve středisku Nesebaru jsou známé ubytovací vily: vila Ekaterina a vila Nirvana.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bulharsko, Cestování a dovolená se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Bulharsko – informace, které se budou hodit

 1. Bulhar napsal:

  Jo, Bulharsko mám jako letní dovolenkovou destinaci moc ráda. Nejraději jezdím na Slunečné pobřeží. Je skvělé že se i v dnešní době dá sehnat levná a kvalitní dovolená jako v Bulharsku.

  • Iveta napsal:

   Dobrý večer,
   letos letíme se sestrou a její 12 letou dcerou do Bulharska na Slunečné pobřeží.
   Mohu Vás poprosit o nějaké zkušenosti? Např.kolik si asi tak vzít sebou máme to jen se snídaní, zda vézt Eura či si tam vybrat z bankomatu.
   Máme to na 11 dní do hotelu Sunny Flower.
   Letíme již 18.6.tak doufám, že už tam bude teplo.
   Moc Vám předem děkuji .Iveta
   Napište mi prosím na ivetty@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *